לונדון שלהם: דידי

והפעם במסגרת ‘לונדון שלהם’, המדור בו מבקרים לונדונפילים ישראלים אחרים לפוסטים אורחים: דידי ג’ונסון מדריכה אתכם בנבכי הסמטאות כדי שלא תפסידו אף עבודת אמנות רחוב חשובה בעיר

הדבר הראשון שעשיתי כשהגעתי ללונדון היה לטוס לאיזור האיסט אנד מצויידת במצלמה. ידעתי שהאזור מזוהה עם הסצנה, אבל כלום לא הכין אותי למסה הזאת; מתתי והגעתי לגן העדן של אוהבי אמנות הרחוב. הכמות האדירה של אמנות הרחוב ששטפה אותי ברחובות של שורדיץ', בריק ליין, דולסטון, הוקסטון והאיסט אנד כולו הבהירה לי סופית: מה שייצג פעם את תרבות האנדרגראונד, הפך להיות מיינסטרים. בכל פינה סיורים מודרכים, אנשים עם מצלמות, גלריות אורבניות שמקדמות את האמנים המוכרים ואיזורים מוסדרים (לעיתים אף ממומנים) בהם מותר לאמנים להתפרע – כך שאין להתפלא אם רואים אמנים מציירים על הקירות לאור יום עם מנופים ואנשי בטחון.

אמנות רחוב בלונדון

מציירים על הקירות לאור יום. DALeast בפעולה

מה שבתל אביב רק התחיל לתפוס תאוצה, כאן, באיסט אנד של הבירה הבריטית, מתפקד כמוזיאון אורבני עצום ומשומן היטב שמגיש תופיני רחוב על מגש של כסף לכל מי שרק עוצר ומתבונן. 

מלבד האומנים המקומיים שיוצרים באופן קבוע, מזרח לונדון מהווה מוקד עלייה לרגל עבור אמני רחוב מכל העולם, לכל אחד כתב יד ייחודי וטכניקה שונה. הקירות באיסט אנד מתחלפים בקצב מסחרר ויצירה שרואים היום ככל הנראה תתחלף בפעם הבאה שתבקרו במקום, אבל יש די הרבה אמנים שפועלים באופן קבוע בעיר – הנה כמה שמומלץ להכיר:

Phlegm
במקור משפילד, פלאם הוא אמן של עבודות גדולות. בדרך-כלל הוא מתמקד בדמויות גמלוניות, אלגנטיות, ותמיד עובד בשחור לבן. היצירה הספציפית הזו נעשתה על קיר הכניסה של מרכז התרבות הידוע Village Underground, קיר מוסדר שמתחדש כל חודש ביצירה של אמן אחר.

אמנות בלונדון

פלאם. דמויות גמלוניות, אלגנטיות, תמיד עובד בשחור לבן

ROA
אמן בלגי שלרוב מצייר בעלי חיים בקווים צפופים. אם הסתובבתם באזור קניון ה- Box Park, בטח נתקלתם ביצירה המפורסמת שלו – קיפוד ענק שמציץ מרחוב Ebor.

גראפיטי בלונדון

בעלי חיים בקווים צפופים. עבודה של Roa

Stik
כמה פשוט, ככה נפלא. סטיק יוצר דמויות קוויות פשוטות שמתכתבות בצורה רגישה ונפלאה עם האיזור בו הן מוצבות. יש לו גם סטודיו באיזור האיסט אנד והרבה חובבי אמנות רחוב רואים בו כ"בנקסי החדש".

אמנות לונדון

דמויות קוויות פשוטות שמתכתבות עם האיזור בו הן מוצבות. סטיק

Malarki
אמן שעובד בעיקר בלונדון ובברצלונה. היצירות שלו מלאות חיים וצבע ומתארות לרוב מפלצות גרפיות מקסימות. אפשר לראות עבודות רבות שלו לאורך רחוב בריק ליין וברחובות הקטנים היוצאים ממנו כמו Turville Street.

אומנות לונדון

Malarki. יצירות מלאות חיים וצבע, לרוב של מפלצות מקסימות

Cityzen Kane
אמן לונדוני שיוצר פסלי רחוב מושקעים מחימר פולימרי. כל יצירה שלו דורשת עבודה רבה (את היצירה בתמונה לקח לו בערך שלושה חודשים להכין). בחלק מהעבודות שלו הוא משלב אבני סברובסקי – לא מפליא שמנסים לגנוב את רובן מהרחוב.

אמנים לונדון

פסלי רחוב מושקעים מחימר פולימרי, כולל אבנים יקרות. סיטיזן קיין

Dscreet
אצל הבחרוצ'יק הזה הכל סובב סביב חיה אחת – ינשוף. זה די נפוץ שאמן מפתח מעין אובססיה לדמות שהוא יצר, ואז אפשר לראות גירסאות שונות של אותו רעיון והרחוב הופך לסוג של מחברת רישום ענקית.

לונדון אמנות רחוב

ינשופים, ינשופים ועוד ינשופים. דיסקריט

Ben Eine
אחד האמנים הותיקים והמוערכים של לונדון. לאיין יש כתב יד מאוד מובהק, הוא מעצב פונטים, מצייר טקסטים ומרסס אותם בכל מקום אפשרי. כשהמילה והלוקיישן נפגשים, נוצרת משמעות חדשה.

לונדון גראפיטי

המילה והלוקיישן יוצרים משמעות חדשה. בן איין

Jimmy C
אם תסתכלו מקרוב על היצירות של ג’ימי סי, תגלו שהן מורכבות מאלפי פיקסלי צבע קטנים שיוצרים ביחד דמויות מלאות צבע. אפשר לתאר את היצירות שלו כאימפרסיוניזם אורבני. במהלך האולמפיאדה הוא יצר את הציור הענק הזה של אוסיין, שבולט מעל חניה באחד מרחובות בריק ליין.

אמנים בלונדון

אלפי פיקסלי צבע קטנים. ג'ימי סי

C215
אמן סטנסיל (שבלונה) צרפתי שפועל כבר שנים בכל אירופה ומייצר עבודות קטנות וקסומות, לרוב של אנשים שנמצאים בשולי החברה. אפשר לזהות בקלות את העבודות שלו גם לפי החתימה המוכרת שלו.

אמנות רחוב

פרצופיהם של אנשים שנמצאים בשולי החברה. C215

Milo Tchais
אמן ברזילאי שעבודותיו מתאפיינות בקווים מתפתלים וזורמים ובהרבה צבע וססגוניות. אחת היצירות האהובות עלי שלו היא התוכי הצבעוני הזה, שאפשר לאתר ב- Hanbury Street.

לונדון מוזיאונים

קווים מתפתלים וזורמים ובהרבה צבע וססגוניות. מיילו צ'אייס

Banksy
אז הוא כבר לא פעיל ברחובות כפי שהיה בעבר (ככה זה כשאתה אמן הרחוב הכי מפורסם בעולם) וכל יצירה שלו או נגנבת או מכוסה במגן פרספקס שקוף כדי למנוע הרס או גניבה, אבל בכל זאת – אי-אפשר לסקר את אמנות הרחוב בלונדון בלי לציין את בנקסי. היצירה הזו נמצאת בשוק פורטבלו בנוטינג היל, אבל אם תחפשו טוב תגלו יצירות נוספות שלו באיסט אנד, כמו גם בהרבה שכונות אחרות בלונדון.

בנקסי

בנקסי. אמן הרחוב המפורסם ביותר בעולם

דידי ג’ונסון, בעלת בלוג אמנות הרחוב 4D Art, גרה בלונדון בין 2011 ו- 2013

תגובות

רוצה לקבל אימייל כשיש תגובות חדשות לפוסט
רוצה לקבל אימייל כשיש פוסטים חדשים בבלוג
* שדה חובה (המייל לא יופיע בתגובה)

    תודה על הכתבה, מעניין, אגיע לשם בביקורי הקרוב