לא-נדון: מה לא לעשות

רוב הזמן אני מטפטפת לכם מה ואיפה כדאי לעשות, פתאום זה היכה בי – מה לא לעשות זה אפילו יותר חשוב. אז הנה, 20 אנטי-המלצות גורפות לביקור טוב במיוחד בעיר הטובה בעולם, או יותר נכון, 20 טעויות נפוצות שתיירים ישראלים עושים בלונדון:

1. לא להשתגע עם המטריה. רוב הממטרים פה מורכבים מטפטופים מתמשכים אך מאוד קלושים, שלא ימיסו את ראשיכם עשויי הסוכר. מטריה מקשה על הליכה ברחוב צפוף – משתמשים בה רק אם באמת רטוב.

2. מצד שני, לא לשכוח צעיף או צעיפון (כן, אפילו באביב ובקיץ) – האביזר הכי מחמם שיציל אתכם אם ב-20 ביולי בערב נהיה פתאום 11 מעלות.

3. וגם: לא לשכוח נעליים נוחות! בהנחה ודאית שאתם הולכים לטחון קילומטרז׳ בטיוב. סתכלו מסביב: כמעט כולם נועלים נייקי (אייר מקס 90, אם כבר אז כבר).

לונדון טיוב

לא: לשכוח נעליים נוחות! שאתם הולכים לטחון קילומטרז׳

4. לא לנעוץ מבטים בנוסע שיושב מולך בטיוב. וגם לא בזה שלידו, ובזו שלידו, ובאלה שלידה, גם אם יש לאחד מהם שלושה ראשים מלאים קעקועים וחמישה אפים עם פירסינג.

5. לא לנסוע בטיוב ב- rush hour, או לפחות לנסות. זה אומר בין שמונה לתשע וחצי בבוקר ובין חמש וחצי לשבע בערב.

6. לא ללחוץ על הכפתור בדלת של הרכבות בטיוב, הוא לא פותח כלום ולא סוגר כלום – הנהג עושה את זה. מצד שני, כן ללחוץ על הכפתור בדלת של רכבות האוברגארונד, אחרת תתקעו בתוך הקרון עד התחנה הבאה.

הלית קולט בלונדון יש

לא: ללחוץ על הכפתור בדלת של הרכבות בטיוב

7. לא לפחד מנסיעה באוטובסים. למרחקים קצרים ובין יעדים מסויימים יותר יעיל לנסוע באוטובוס – ובטח שיותר כיף (בעיקר אם עולים לקומה השנייה ויושבים בדיוק מעל הנהג). והיי, אפשר גם לראות את העיר ולא רק מחילות עם עכברים! בהחלט כדאי להיעזר באפליקציה המצטיינת City Mapper, שתוביל אתכם בבטחה ליעד הנחשק.

8. לא לפחד מטיסות שנוחתות בלוטון, בגטוויק או בסטנסטד. מלוטון ומסטנסטד יש אוטובסים מרווחים וזולים למרכז העיר; מגטוויק לוקחים את הגטוויק אקספרס לויקטוריה.

9. ועוד באותו נושא: לא להתעקש על הסעות של חברות ישראליות משדה התעופה. זה אולי קל לקבל את המספר של יוסי (שם בדוי) מחברים שהיו בלונדון לפני שלוש שנים ולשמוע ממנו ש״יהיה בסדר יקירי, אל תדאג״, אבל תכלס: מדובר בהסעות מייגעות שעוצרות בהמון תחנות (כדי להוריד את שאר הנוסעים במלונות שלהם, דה), ייקחו ה-מון זמן ולא יהיו זולות בהרבה, אם בכלל, מאופציות תחבורה אחרות.

10. ובאותו נושא בערך עדיין: לא להתעקש לישון בשכונות ישראליות בצפון מערב העיר. נו, בשביל זה הגעתם כל הדרך מרמת גן? איפה אני כן ממליצה להתמקם, גם מבחינת תחבורה וגם מבחינת אווירה: במרכז העיר, אם התקציב מאפשר (סוהו והסביבה), טיפה צפונה משם (איינג׳ל ואיזלינגטון) או לכיוון מזרח (שורדיץ׳ והסביבה).

11. וגם בנושא הזה יש עדיין: מסייגת את מרכז העיר ואומרת – אבל לא בראסל סקוור העמוסה, המשעממת ומשובצת המלונות הגרועים (שסוכנויות הנסיעות הישראליות מתעקשות לעבוד איתם משנות השבעים ועד היום, מסיבה עלומה או כלכלית כזו ואחרת).

מלונות בלונדון

לא: מלונות בראסל סקוור. כן: מלונות בסוהו

12. לא לפחד לדבר עברית ברחוב – רוב האנשים מדברים פה שפות שאינן אנגלית בעצמם, ולרובם לא ממש איכפת מכם. מצד שני, לא לצרוח בעברית (או בשום שפה אחרת) ברחוב – לא מטעמי בטחון. זה סתם לא יפה.

13. לא לדבר בטלפון ברחוב בשאננות, או לפחות להיות זהירים אם עושים את זה. העיר מרושתת כנופיות על אופניים ואופנועים שחוטפות להולכי רגל את הטלפון מהידיים בזמן שאלה שקועים בשיחה. זה קרה לי, זה קרה לחבר טוב שלי, זה קרה לחבר שלו וזה קורה לכמה אלפים אומללים אחרים בשנה.

14. לא לקנות בפריימרק. אני חוזרת: לא. לקנות. בפריימרק. האיכות ברצפה, חווית הקנייה (אם אפשר לקרוא לה ככה) מצלקת והשקיות המכוערות עם הלוגו הנאלח יסחטו מהמקומיים פרצופים אפופי גועל (בעיקר כשהן ייקרעו לכם באמצע הטיוב).

15. בכלל, לא להתעקש על אוקספורד סטריט. רוצים לעשות שופינג אקספרס אינטנסיבי בכל רשתות ההיי סטריט בלי לגמור את המסלול מיוזעים? להרבה חנויות יש סניפים נעימים וכיפיים בקובנט גארדן (ניל סטריט באופן ספציפי), ואני מעיזה לומר – גם ווסטפילד זו אופציה שפויה בהחלט; אמנם קניון, אבל גדול, נעים, לבן, מפנק. עוד שופינג כיפי יש בביסטר וילג׳, כפר האאוטלטים המדוגם.

שופינג בלונדון

לא: פריימרק. כן: ביסטר וילג׳

16. כפי שכבר הפצרתי בעמוד הפייסבוק של הבלוג: לא לבקש להגיע ל״אוקספורד״, כי זה שם של עיר – לרחוב קוראים אוקספורד סטריט. באותה מידה, לשכונה קוראים ׳גולדרס גרין׳ ולא גולדרס, זה ׳בייקר סטריט׳ ולא ׳בייקר׳ וכו׳. תחשבו: תייר אנגלי מגיע לישראל, מבקש להגיע ל׳יפו׳ – תבינו שהוא מדבר על רחוב יפו בירושלים? לא נראה לי. אומר משהו על ׳אביב׳, תחשבו שהוא מתכוון לתל-אביב? אהמ, לא. אז לא לקצרן שמות של רחובות באמצע בלי סיבה, כי זה ממש, אבל ממש, אהבלי.

17. לא לאכול ב- Yo! Sushi, למרות הלוגו המגניב שלהם שאפשר לקרוא בעברית מימין לשמאל ואז זה יוצא ׳יפני׳. רוצים סושי זול, טעים ומהיר? הנה הנה.

18. גם לא לאכול בווגאמאמא, נו, גם אם קראתם עליה במדריך שהודפס בשנת 1987. לאלן יאו, הבעלים של הרשת, נולדו מאז מסעדות אסייאתיות שוות בהרבה.

מסעדות בלונדון

לא: ווגאמאמא. כן: בננה טרי

19. לא להתפתות לבוטנים מסוכרים ברחוב. זה מריח מדהים, ובזה זה נגמר.

20. לא לפספס טיול רגלי באחד הפארקים או המרחבים הירוקים האחרים, ולא לפתור את הסיפור בקפיצה להייד פארק המפורסם מכולם אבל הממש לא שווה מכולם. שופינג זה נחמד, מחזות זמר זה נחמד, מסעדות זה נחמד מאוד – אבל הפארקים של לונדון פשוט משגעים. ממליצה במיוחד על ריג׳נטס פארק (סידורי צימחיה מטורפים), על המפסטד הית׳ (יער פראי באמצע העיר) ועל פרימרוז היל (מקצה הגבעה רואים את כל העיר).

ומספר 21, אם זה עדיין לא ברור: לא לשכוח לחרוש על ׳בלונדון יש׳ לפני ובמהלך הנסיעה, תכלס.

תגובות

רוצה לקבל אימייל כשיש תגובות חדשות לפוסט
רוצה לקבל אימייל כשיש פוסטים חדשים בבלוג
* שדה חובה (המייל לא יופיע בתגובה)

  פריימרק רק באמצע השבוע
  בשמונה וחצי בבוקר
  בסניף המצויין שבאוקספורד סטריט
  (סביבות בלומסברי)

  אן – לא ולא. פריימרק אף פעם ובשום סניף

  הלית ההמלצות שלך כמעט תמיד זהב, אך חולקת עלייך בקשר לפריימרק.
  יש לי כמה וכמה פריטים שאני רק חולמת לחזור ולקנות עוד מהם.
  נכון שלפעמים זה סיוט אבל המחירים וחלק מהפריטים ממש ממש שווים.
  דבר אחר שכן מטריד זה סדנאות היזע ששם מכינים את הכל, אבל לצערנו כמעט כולם ככה היום.

  אולי את יודעת, האם יש קו אוטובוס לא תיירותי שעולה הון, אלא סתם אוטובוס קומתיים רגיל, שנוסע ברחבי העיר באזורים התיירותיים?
  תודה.

  היי,

  אשמח לשמוע ממך על המלצות על מקומות דומים לשורדיץ'
  שנה שעברה הייתי שם והתענגתי על כל רגע.
  מאד אוהב מקומות עם שילוב של מוזיקה, אופנה ואוכל.

  היי גדעון, שורדיץ׳ ייחודית במינה בבליל האנושי והחווייתי שהיא מציעה, אז אני לא ממש יכולה להציע איזורים ״דומים״. מה שכן, מדובר באיזור ענק שמתחדש עם מקומות ועניינים כל הזמן, אתה בטוח שמיצית? הנה כמה רעיונות

  אהבתי. אוהבת את לונדון וכל הכתבות מענינות.

  You are right about everything, especially NOT to shop at Primark, and NOT to eat at Yosushi, and Wagamama, but the israeli guys that are doing the trips to and from the airports are doing a great job, at a reasonable price

  לילי – תודה :)

  טליה – הנסיעה עם הנהגים הישראלים יכולה לקחת גם פי 2 כי הם עוצרים בדרך לנוסעים אחרים, והמחיר לא זול בהרבה מאופציות אחרות, אז מה כל-כך מצויין בשירות שלהם? מבינה שיש אנשים שנוח להם יותר אם מקבלים את פניהם בעברית, אבל זו לגמרי הסיבה – או התירוץ – היחידים להשתמש בשירותים האלה בעיני.

  מה רע במלונות בראסל סקוור??
  אימפריאל הוטל – טוב אך התייקר למדי
  טאוויסטוק הוטל – טוב אך גם קצת התייקר מדי
  קאונטי הוטל החסכוני – אבדוק בקרוב.

  ז׳וז׳ו, תתקדם. השנה היא 2015, לא 1979. יש בלונדון מלונות שווים פי מאה, בשכונות מעניינות פי מאה, ובמחירים טובים יותר

  אין אין כרגיל את ענקית תותחית סופר יצירתית בכתיבה וברעיונות. עושה לי חשק לרוץ ולעמוד דום ולהצדיע לך ולאסור על עצמי את כל ה- 20 הטעויות האלו……

  מישהו קורא ערבית אמר לי, שהלוגו של יו סושי , אם קוראים אותוו ערבית, זה נראה כמו "אהלן"

  אמא (של מי?) – גדול

  חזרתי מלונדון לא מזמן – כרגיל לא בוחרת שום יעד אחר בעולם
  יש לי משיכה ונטייה חזקה לעבר הבריטים והתרבות וכל מה שמשתמע מהם !
  ניהנת ולא מספיקה אף פעם לשבוע !
  לונדון אהובתי מישראל באהבה

  בלוג מקסים,מקסים,מקסים!
  הכתיבה שלך ממש קלילה ומעלה חיוך. בהחלט עוזר!
  תודה רבה:)

  למרות הדחייה הקלה מפריימרק, אני חייבת לומר שאם באים בשעות הערב (שמונה והלאה), המקום כמעט ריק. ואם רוצים לתת לילדים לבחור ולקנות לעצמם – יש המון חולצות כייפיות וכל כך זולות, שתענוג לאפשר להם קנייה כזו. בארץ תמיד מתחשבנים על כל שקל וכמה הכל יקר, ופה כל כך זול שכיף להרגיש עשירים לשעה. כך שבתור מקום לקניות לילדים ונוער – החנות לדעתי מצוינת.

  קיבלתי המלצה חמה על הבלוג של וחייבת לציין שהוא ממש מגניב ומהנה לקרוא ממנו.
  אני מתכננת נסיעת הפתעה לאחותי ואשמח לטיפים לגבי מסעדות ומקומות זולים לשופינג. בנוסף, רציתי לשאול אותך מה דעתך על רשת מלונות פרימייר אין? ועל אזור קנזינגטון וצ'לסי?
  אחותי היתה בברלין בפריימארק ואמרה שהוא מעולה וזול אז למה לא?
  איפה את ממליצה לקנות לילדים, צעצועים ובגדים?

  היי מורלי, שמחה שאת נהנית :)
  המלצות על מסעדות ושופינג אפשר למצוא בקטגוריות אוכל ושופינג, צריך לעבור ולקרוא

  לא ישנתי או מכירה אנשים שישנו בפרמיר אין אבל אמור להיות סביר. לגבי צ׳לסי, זה אחלה איזור לישון בו אבל לתיירים עדיין עדיף להתמקם במרכז, לדעתי. יש כאן שלוש המלצות על מלונות מרכזיים – האחרונה שבהם גם לא יקרה, יחסית למיקום:
  http://www.belondonyesh.co.il/more/991

  לגבי פריימארק, כפי שציינתי בפוסט: איכות גרועה, חווית קניה גרועה וגועל נפש באופן כללי. סורי, זו דעתי הבלתי פופוליסטית והבלתי מצונזרת.

  בגדים לילדים אפשר לקנות ב- Gap, Zara, H&M, Mothercare, Jojo Maman Bebe, Igloo ובכל הכלבואים. יש גם מלא חנויות קטנות ומעצבים וזה, מבטיחה פוסט מתישהו :)
  צעצועים – המלי׳ס בריג׳נט סטריט, כמובן

  רק חזרתי מלונדון כמו בכל שנה והנה: כן קונה בפריימרק כולל ברוטרדם האג זנדהם בהולנד ובברלין השעה האידיאלית היא בשעות הפתיחה 8.30 – 10.00. כן לראסל סקוור מלון פרזידנט ליד הטיוב אשר יש מולו סופר טסקו הפתוח 24 שעות ולידו נפתח בית קפה/מסעדה של רשת Pret le manger אוהבת לטייל בבייסווטר ובכל מקום.

  אנה – מה הפאנץ׳? אם את אוהבת את כל הדברים שאני לא, כנראה שיש לנו טעם מאוד שונה וזהו. ההמלצות שלי והפוסטים שלי מבוססים על טעמי האישי, שמה לעשות, אינו ניתן לויכוח

  את מדברת ממש בהתנשאות!
  מה שאת אוהבת לא בהכרח מה שאחרים אוהבים

  קורל מצחיקה: אני כותבת על מה שאני אוהבת, לא על מה שאחרים אוהבים. יס? יש? יש.