לונדון שלהם: בר

והפעם במסגרת ‘לונדון שלהם’, המדור בו מבקרים לונדונפילים ישראלים אחרים לפוסטים אורחים: בר בןיוסף ממליצה לקחת את הילדים הלומי ‘תומאס הקטר’ שלכם אל מחוץ לעיר – לביקור בגן עדן לחובבי רכבות ומנועי קיטור

אם מישהו היה אומר לי פעם שבגיל 35 אני אסתובב ברחבי לונדון רבתי בשלל מוזיאונים המוקדשים לכלי תחבורה ואעמוד על רציפים של תחנות רכבת כדי לנופף לשלום לרכבות קיטור ישנות – הייתי צוחקת לו בפרצוף. אבל החיים תמיד מפתיעים והנה יש לי בן, כבר בן חמש עוד מעט, ומסתבר שרכבות, מנועים ובזמן האחרון גם מכונות זה הקטע שלו בחיים.

רכבות בלונדון

סוסו (מצד ימין) וארני. אוהבים רכבות, מנועים ומכונות

לא ברור לי מה בא קודם, החיבה שלו לרכבות או השכיחות שלהן בסביבתו הקרובה – מה שלא יהיה, הוא נמצא במקום הנכון, כי אנגליה היא מעוז חובבי הרכבות ומנועי הקיטור באשר הם, ויש להם אפילו יעד עלייה לרגל בשם Kempton Park Pumping Station.

רכבות אנגליה

גן עדן לחובבי הרכבות ומנועי הקיטור באשר הם

בשלהי המאה ה-19, כשתושבי לונדון עוד היו שותים ממימי נהר התמז (איכס…), נבנו ברחבי העיר משאבות מים אימתניות שפעלו על קיטור. כיום, כשאף אחד לא מעלה בדעתו לגעת במי התמז, הוסבו חלק מאתרי השאיבה האלו למוזיאונים ובעזרתם האדיבה של מתנדבים משוגעים לדבר (ומשוגעים באופן כללי) המפעילים אותם מדי כמה שבועות, תושבי העיר יכולים לבקר ולחזות במו עיניהם בפאר היצירה של המהפכה התעשייתית.

קמפטון פארק

Kempton Park. פאר היצירה של המהפכה התעשייתית

המשאבה ב- Kempton נבנתה בסגנון אמריקאי והיא אחת המשאבות הגדולות בעולם כיום, שני המנועים שלה מתנשאים לגובה של 20 מטרים כמעט ושוקלים כ- 800 טון כל אחד. לראות אותה בפעולה זאת חוויה אמיתית, גם למי שאינו משוגע לדבר.

מנוע קיטור

מנועים בגובה של 20 מטרים ומשקל של 800 טון

המקום פתוח לאורך השנה בתאריכים ספציפיים לסיורים מודרכים (צריך לבדוק באתר) ומדי כמה חודשים מארח גם ירידים מעניינים של אמנות או של כל מיני אספנים המציגים דגמי רכבות, מחשבים ישנים, מכונות כתיבה, טלפונים עתיקים ושאר ירקות. תוכלו להיתקל שם בהרבה ילדים חובבי ‘תומאס הקטר’ בגילאי 2 – 6, ובאופן מפתיע גם בהרבה מבוגרים בגילאי 60 – 120 שישמחו לספר לכל מי שרק מוכן לשמוע אנקדוטות בנושאי רכבות, מנועים ומשאבות.

טלפון חוגה

יריד מחשבים ישנים, מכונות כתיבה, טלפונים עתיקים ושאר ירקות

מעבר לזה, המקום מקסים; עיצוב תעשייתי עם הרבה מתכת, ירוק ואפור, אריחים יפיפיים מצפים את הקירות הגבוהים ולוחות שעונים מקשטים אותם. אתם תוכלו להתכבד בכוס תה (בספל חרסינה) ובעוגת ספוג לא מזוהה והילדים ישמחו להתרוצץ מסביב (בזהירות), לטפס למעלה ולמטה בסולמות ולדמיין שהם מפקחים על מפעל גדול ומצליח.

רכבות לונדון

סוסו וארני. מפקחים על מפעל גדול ומצליח

וגם: אם מתחשק לכם לשכור את המקום ולערוך בו מסיבה פרטית יוצאת דופן – זה אפשרי.

בר בן-יוסף, תסריטאית לתכניות ילדים בטלוויזיה ומחברת ספר הילדים ‘העכביש מרסל’, גרה בלונדון מ-2006

תגובות

רוצה לקבל אימייל כשיש תגובות חדשות לפוסט
רוצה לקבל אימייל כשיש פוסטים חדשים בבלוג
* שדה חובה (המייל לא יופיע בתגובה)